A Közlekedési Kultúra Napja 2022. ünnepélyes megnyitójára – visszatérve a hagyományokhoz – május 11-én a MÜPA-ban került sor. Az elmúlt évekhez hasonlóan a Budapesti és Pest Megyei Mérnöki Kamara nevében, Kassai Ferenc elnök díjat adott át a rendezvényen.
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, a Budapesti és Pest Megyei Mérnöki Kamara, a Közlekedéstudományi Intézet, a Közlekedéstudományi Egyesület és 11 csatlakozó szervezet kezdeményezésére, 2015. óta május 11-e a Közlekedési Kultúra Napja. Rendezvények, konferenciák és aktivitások sokasága hívja fel a figyelmet a közlekedés kultúrájának jelentőségére, sokszínűségére a közúti, a vasúti, a vízi és a légi közlekedés területén egyaránt.
Magyarország, az Európai célokkal összhangban, 2030-ra a felére csökkentené, 2050-re pedig a nullához közelíteni a halálos kimenetelű közlekedési balesetek számát. Jelenleg ez a szám tartósan 600 körül alakul – mondta dr. Mosóczi László, az ITM közlekedéspolitikáért felelős államtitkára. Hozzátette: A mindenkori kormány leginkább a közúti infrastruktúra fejlesztéssel, a szolgáltatási színvonal emelésével tehet a biztonságos közlekedésért. Szomorú adat azonban, hogy 10 közúti balesetből 9-et emberi mulasztás okoz.
Az, hogy az ENSZ Egészségügyi szervezetének magyarországi vezetőjeként állok Önök előtt, nem csak a közúti közlekedési balesetek óriási egészségügyi hatását mutatja, hanem azt is, hogy számos ágazat: a közlekedés, az infrastruktúra, az oktatás, a belügy és az egészségügy együttműködésére van szükség e kulcsfontosságú kérdéskör kezeléséhez. -kezdte beszédét Haris Hajrulahovic. A probléma fontosságát és a cselekvés szükségességét felismerve a világ kormányai egyhangúlag, az ENSZ Közgyűlésének 74/299 sz. határozatával meghirdették a Közúti Közlekedésbiztonság Második Cselekvési Évtizedét (2020-2030), azzal a kifejezett céllal, hogy ezen időszak alatt legalább 50%-kal csökkentsék a közúti halálesetek és sérülések számát. További cél, a gyaloglás, kerékpározás és a tömegközlekedés biztonságossá tétele is, mivel ezek egészségesebb és környezetbarátabb közlekedési módok – tette hozzá.
Köszöntőjében az Európai Közlekedéstudományi Platform munkájáról adott tájékoztatást Sebastian Belz, a szervezet főtitkára. Elmondta, 2001 óta több, mint 20 európai ország tagszervezeteivel működnek együtt annak érdekében, hogy a jövő fenntartható európai közlekedési architektúráját meg tudják teremteni. Céljaik a semlegesség és objektivitás elveire épülnek, lefedik az összes közlekedési módot és kapcsolódó tudományágat.
A 2022. évi pályázatok nyertesei:
Az Év Hídja: Városligeti Zielinski híd
Az Év Körforgalma: Tiszaföldvár 4633-4628.j. összekötő utak csomópontjában lévő körforgalom
Az Év KRESZ Parkja: Ferencvárosi Csicsergő Óvoda; Rákosmenti Napsugár Óvoda
Az Év Közlekedésbiztonsági Fotója:
Közlekedésbiztonság kategória: Balogh Zoltánné: Piros-tilos
Gyalogosok védelme kategória: Tóth Sándor: Vigyázz rám
Az Év Közlekedési Kiadványa: Cseh Valentin: A Nemzeti és Szabadkikötő története a XIX. Század végétől napjainkig, Kiadó: MAHART-Szabadkikötő Zrt.
Az Év Kerékpárútja: Kaposvár-Deseda-tó kerékpárút
Az Év Példaértékű Közlekedésbiztonsági Társadalmi Felelősségvállalója: Bp-i Autósok Közössége – bpiautosok.hu nevű online sajtótermék
Kisművész Rajzpályázat 2022:
1. korcsoport: Papp Lőrincz Andor, 3. osztályos tanuló
2. korcsoport: Papp Angéla, 5. osztályos tanuló
A Közlekedési Kultúra Napjához kapcsolódik az idén 23. alkalommal megrendezésre kerülő „KÖZLEKEDÉSFEJLESZTÉS MAGYARORSZÁGON” című szakmai továbbképzésünk és országos konferenciánk is, amely Siófokon kerül megrendezésre szeptember 21-23. között. A részletes program a www.bpmk.hu weboldalon található.