Kiemelt

A díjbekérőket februártól kezdjük kiküldeni

A 2025. évi tagdíjak és nyilvántartási díjak díjbekérőit várhatóan február elejétől kezdjük kiküldeni, az e-mérnök rendszerből érkező e-mail formájában.   Kérjük, hogy amennyiben a számla költségviselőjének nevében, címében vagy adószámában változás történt,...

bővebben

Kamarai hírek

Tájékoztató a 2025. évi kamarai díjakról

A Magyar Mérnöki Kamara 2024. október 25-i országos küldöttgyűlése a 2025. évre vonatkozóan az alábbi kamarai díjrendszert fogadta el. Kedvezmények:   A jogosultsággal vagy tanúsítvánnyal nem rendelkező 30 évnél fiatalabb kamarai tagok a tagfelvétel évében, továbbá...

bővebben

Kezdőlap 5 Kamarai hírek 5 Épületüzemeltetés – energia okosan

Épületüzemeltetés – energia okosan

máj 30, 2023 | Kamarai hírek

„Energiánk a jövő! Épületüzemeltetés – energia okosan!” címmel rendezett konferenciát a BPMK és a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara Önkormányzati Kapcsolatok Kollégiuma április 26-án a BKIK székház Széchenyi termében.

Csókay Ákos BKIK főtitkár elmondta: ez nem az első alkalom, hogy a két kamara közös rendezvényt szervez, hiszen a BPMK szakemberei több kerületben is szakmai tanácsokkal segítették már a helyi önkormányzat és vállalkozások épületüzemeltetési és energetikai kihívásait megválaszolni. Kiemelte, az együttműködés célja, hogy a mérnöki kamaránál meglévő tudás és szolgáltatási képesség a BKIK szakcsoportjain keresztül minél szélesebb körben eljuthasson a lakossághoz és a vállalkozásokhoz.

Az elmúlt időszak energetikai kihívásai, az energiaválság egyre inkább fokozza az együttműködésünk fontosságát, érezhetően növekszik rá az igény – tette hozzá köszöntőjében Szatmáry-Jähl Angéla, a BKIK Önkormányzati Kollégiumának elnöke.

A megnyitó beszédek sorát Kassai Ferenc a BPMK leköszönő elnöke, jelenlegi tiszteletbeli elnöke zárta, aki kiemelte: a mérnökök feladata, hogy a „miért nem lehetséges” helyett megmutassák, hogy „hogyan lehetséges”. Hozzátette, a hazai mintegy négymillió lakást kitevő állománynak legalább fele nem felel meg a korszerű funkcionális műszaki, illetve hő-technikai követelményeknek, és ez érvényes családi házakra, társasházakra és panelépületekre egyaránt; a középületek esetében az arány még rosszabb.

Az ország energiafelhasználásának mintegy 40%-a az épületeink energiaellátására fordítódik, melynek kétharmada a fűtés és a hűtés számlájára írható. Tehát egyre fontosabb, hogy a megtermelt energia minél hatékonyabban kerüljön felhasználásra. Az európai energiahatékonysági előírások minden EU-országra érvényesek, ezért a magyarországi jogalkotás megfelelően szabályozta ezt a kérdést. A hazai tapasztalatok szerint a lakosság még nem kellően motivált az energia ésszerű felhasználásában: nálunk az épületek energiafelhasználása mintegy kétszerese az indokoltnak.

Fontos, hogy a polgárok gondolkodásmódja változzon, a felhasználók törekedjenek az energia megtakarításra, mert köztudott, hogy a fel nem használt energia a legjobb energia-megtakarítás, és a rezsicsökkentés új dimenziója. Az energiafelhasználás csökkentése napjaink egyik legfontosabb feladata mind lokálisan, mind globálisan. Ennek nagyon fontos része az energiahatékonyság növelése.

A konferencia nyitó előadását Nagy Péter energetikus, a BPMK elnökségi tagja, jelenlegi alelnöke tartotta, amelyben szót ejtett hazánk primer energiafelhasználásáról, a nagyvállalati energetikáról, az egyre szélesebb körben megvalósuló energiahatékonyságot segítő szakpolitikai kedvezmények (EKR és TAO) aktuális kérdéseiről. Hozzátette: kiemelten fontos cél azonban a lakossági szemléletformálás is.

A szakmai nap további előadásai az elszámolási módszertan részleteiről és a finanszírozási lehetőségekről szóltak

Szőllőssy Gábor

Elnök

Kategóriák