Kiemelt

A díjbekérőket februártól kezdjük kiküldeni

A 2025. évi tagdíjak és nyilvántartási díjak díjbekérőit várhatóan február elejétől kezdjük kiküldeni, az e-mérnök rendszerből érkező e-mail formájában.   Kérjük, hogy amennyiben a számla költségviselőjének nevében, címében vagy adószámában változás történt,...

bővebben

Kamarai hírek

Tájékoztató a 2025. évi kamarai díjakról

A Magyar Mérnöki Kamara 2024. október 25-i országos küldöttgyűlése a 2025. évre vonatkozóan az alábbi kamarai díjrendszert fogadta el. Kedvezmények:   A jogosultsággal vagy tanúsítvánnyal nem rendelkező 30 évnél fiatalabb kamarai tagok a tagfelvétel évében, továbbá...

bővebben

Kezdőlap 5 Reálértelmiség 5 A napenergia közösségi hasznosításának terjedését segítő projekt indul Budapesten

A napenergia közösségi hasznosításának terjedését segítő projekt indul Budapesten

júl 11, 2024 | Reálértelmiség

A napenergia közösségi hasznosításának terjedését segítő projekt indul Budapesten európai uniós támogatással – közölte a Főpolgármesteri Hivatal július 11-én.

A majdnem 1,4 millió eurós, uniós támogatású, nemzetközi projektben Budapest mellett részt vesz az olaszországi Udine, a szlovéniai Maribor, a német Öko-Institut és a Bécsi Műszaki Egyetem. A közösségi energiamegosztás lényege, hogy több energiatermelő-fogyasztó (prosumer) összeáll – például egy könyvtár, egy társasház, egy óvoda, egy pékség –, és a maguk által megtermelt villamos áramot részint felhasználják, részint átadják a közösség többi tagjának, amelyek lehetnek hozzájuk hasonlóan sokféle tulajdoni formában működő és különböző funkciójú ingatlanok – ismertették a közleményben. Hozzátették, hogy a megoldás egyik előnye, hogy olyan szociálisan hátrányos, energiaszegény háztartások is be tudnak kapcsolódni a rendszerbe, amelyek önmagukban képtelenek lennének ilyen fejlesztésbe kezdeni. Ez a típusú közösségi energiamegosztás azonban nem azonos az energiaközösség fogalmával.

Az idén nyáron induló és 2027-ig tartó Interreg Solar4CE programban a partnerek együttműködve térképezik fel az energetikailag önellátásra törekvő prosumerek előtt álló szakpolitikai és jogi akadályokat, azonosítják és kidolgozzák azokat a megoldásokat, amelyek lehetővé teszik a különböző tulajdonban és jogi helyzetben lévő ingatlanok közötti kollektív energiafelhasználást – közölte a hivatal. Rámutattak, hogy a projekt Budapest korábbi, „Nappal Hajtva” nevű programjának eredményeire épít, amelynek során a város egy olyan digitális térképet fejlesztett ki, amely megmutatja, mekkora napenergia-potenciállal rendelkezik az adott épület teteje. A Budapest Szolár térkép elérhető a https://budapestkozut.maps.arcgis.com/home/index.html oldalon keresztül. (MTI)

Szőllőssy Gábor

Elnök

Kategóriák