Kamarai hírek

Felavatták Vásárhelyi Boldizsár szobrát a BME-n

Felavatták szeptember 10-én a Műegyetem szoborkertjében a 125 éve született prof. dr. Vásárhelyi Boldizsár, a BME egykori Kossuth-díjas tanszékvezető egyetemi tanára, a Mérnöki Kar dékánja szobrát, amely a Közlekedéstudományi Egyesület gesztorságával, szakmai...

bővebben

Kamarai hírek

A közlekedésben valami mindig mozgásban van

Évek óta összegyűlünk a FŐMTERV Zrt. épületében, a Makadám Mérnök Kluban megrendezésre kerülő szakmai konferenciára és előadásra, amelynek a fókuszában a modern élet egyik legfontosabb szegmense, a közlekedés áll. A közlekedés, és a közlekedéshez szorosan...

bővebben

Kezdőlap 5 Reálértelmiség 5 75. születésnapjára készül a repülőtér, a fókuszban Liszt Ferenc

75. születésnapjára készül a repülőtér, a fókuszban Liszt Ferenc

aug 30, 2024 | Reálértelmiség

Még javában tart az idei utazási szezon, de a színfalak mögött már gőzerővel zajlik a jövő év tervezése a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren. Az előkészületek az újabb izgalmas úti célok bevonzása és a légikikötő fejlesztése mellett egy nagyon fontos évforduló méltó ünneplésére fókuszálnak: 2025. május 7-én lesz 75 éves a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér. A VINCI Airports által üzemeltetett Budapest Airport nagyszabású rendezvénysorozattal készül az ünnepre, amely a névadó zeneszerző-legenda, Liszt Ferenc munkássága köré szerveződik.

A repülőtér névadása sokunk emlékezetében úgy él, mintha tegnap lett volna, de kevesen tudják, hogy a történet valójában az 1700-as években kezdődik. Ekkor települt Magyarországra Franz Mayer bajor serfőző, később pedig fia, Mayerffy Xavér Ferenc kibérelte a Vecsés és Rákoshegy közötti dombokat, és beültette azokat szőlővel. A helyiek a sikeres és rokonszenves bérlőről nevezték el a területet Ferihegynek, majd – mintegy kétszáz évvel később – 1942-ben itt kezdődött meg a budapesti repülőtér építése. A II. világháború ugyanakkor közbeszólt, és a repülőtér ünnepélyes átadása végül a tervezettnél későbbre, 1950. május 7-ére esett. A magyar polgári légiközlekedés központja ekkor a helyi hagyományoknak megfelelően Budapest Ferihegy Nemzetközi Repülőtérként vonult be a köztudatba, amely jövőre ünnepli 75. születésnapját.

Több mint fél évszázaddal az átadás után megszületett az igény, hogy olyan névvel fémjelezzék a magyar főváros repülőterét, amely méltó módon viszi hírét Magyarország kapujának. 2011-ben, a világhírű magyar zeneszerző születésének 200. évfordulóján az Országgyűlés arról döntött, hogy a budapesti repülőtér viselje Liszt Ferenc nevét, megemlékezve Magyarország és egész Európa kulturális örökségének egyik kiemelkedő alakjáról. Az új elnevezés egyúttal magában rejti a repülőtérnek helyet adó terület földrajzi nevét is. Ahogyan a zene, és a világhírű zeneszerző, Liszt (aki maga is nagy utazó volt, és szinte minden európai nagyvárosban megfordult) örökérvényű remekművei, úgy az utazás is összeköti a világ minden szegletében élő embereket. Magyarország kapujának 75 éves fennállására a Budapest Airport 2025-ben kulturális rendezvénysorozattal készül, amely egyben a névadó Liszt Ferenc munkásságának is emléket állít. A jövő év ráadásul egy másik fontos évfordulót is tartogat e tekintetben: 175 éves lesz a zenművész egyik leghíresebb darabja, a Szerelmi álmok (Liebesträume).

„A VINCI Airports számára mindig is fontos volt, hogy az általa üzemeltetett repülőterek megőrizzék és képviseljék az adott országra jellemző unikális értékeket és hagyományokat – mondta Francois Berisot, a Budapest Airport vezérigazgatója. Kiemelte: – Épp ezért a jövő évünk egyik legfontosabb fókuszpontja a fejlesztések és a magas színvonal fenntartása mellett az időtálló értékeknek, Liszt Ferenc életművének és a repülőtér 75 éves fennállásának méltó megünneplése, a magyar kultúra és a légiközlekedés éltetése.”

A rendezvénysorozat részleteivel kapcsolatban a Budapest Airport a későbbiekben ad tájékoztatást.